SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.
|
|
- Jadwiga Zalewska
- 7 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I. Temat: Wpływ czynników środowiskowych na różnorodność życia flory i fauny w stawie parkowym Adresat: Zajęcia są kierowane do uczniów Szkól Podstawowych. Miejsce: Park im. W. Szafera w Słocinie Czas realizacji: 2,5 godziny Cel główny zajęć: Uczniowskie Projekty Badawcze Cele operacyjne: zbadanie właściwości wody stawowej i jej wpływ na życie organizmów, zapoznanie się z gatunkami roślin i zwierząt wodnych, poznanie przystosowań wybranych roślin i zwierząt do życia w wodzie, poznanie prostych łańcuchów pokarmowych występujących w środowisku wodnym., wyszczególnienie sposobów ochrony wody, znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaki wpływ ma nasłonecznienie na życie flory i fauny w stawie?, rozwijanie umiejętności badawczych dzieci w zakresie biologii, chemii, geografii, matematyki i fizyki. Umiejętności: Postawy: umiejętność rozpoznawanie organizmów wodnych. umiejętność charakteryzowania stawu jako środowiska życia. przeprowadzenie prostych obserwacji i pomiarów. przedstawienie wniosków i uogólniania na podstawie analizy wykonywanych zadań. uzasadnienie znaczenia czystości wody dla prawidłowego funkcjonowania życia w wodzie. kształtowanie pozytywnych wartości i budowanie szacunku do przyrody rozwijanie postawy badawczej i potrzeby aktywności pro środowiskowej. zainteresowanie omawianymi zagadnieniami. badanie więzi emocjonalnej uczniów z przyrodą.
2 Metody: konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie zajęć nad wodą rozwijanie potrzeby aktywnej działalności na rzecz środowiska. obserwacja pogadanka Formy pracy: grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne: karty pracy (jedna na grupę) termometr zlewki, słoiki kotwiczka do połowu roślin wodnych lupy klucze, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami do oznaczania organizmów wodnych aparat fotograficzny Przebieg zajęć: 1. Omówienie zasad zachowania się w parku i bezpieczeństwa pracy przy zbiorniku wodnym. 2. Zapoznanie się z treścią regulaminu bezpiecznego zachowania się nad wodą:
3 W czasie prowadzenia badań należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno oddalać się od nauczyciela i grupy. Do wody można wchodzić tylko w gumowych butach. Nie należy chlapać woda, jeść w trakcie badań oraz pić wody ze zbiornika. Rany i zadrapania należy zabezpieczyć wodoodpornym plastrem, a następnie założyć gumowe rękawiczki. Po zajęciach należy dokładnie umyć ręce. 3. Przedstawienie sprzętu badawczego i zaprezentowanie jego działania. 4. Przeprowadzenie analizy zadań i przeszkolenie w wypełnianiu formularzy. 5. Podział uczniów na grupy i przydzielenie zadań do wykonania A. Zadania I grupy: - pomiar współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS - określenie rodzaju i typu wody w badanym akwenie - określenie stanu i wielkości akwenu B. Zadania II grupy: - przeprowadzenie analizy fizycznych właściwości wody w badanym akwenie ( przejrzystość, temperatura, barwa i zapach wody) - badanie chemicznych właściwości wody ( odczyn wody, alkaliczność w mg/l CaCO 3, stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie i stężenie azotanów) C Zadania III grupy : - rozpoznawanie roślinności występującej w toni wodnej akwenu - identyfikacja gatunków zwierząt wodnych C. Zadania IV grupy: - analiza dna i struktury brzegowej badanego akwenu - określenie obecności zanieczyszczeń i poszukiwanie sposobów w ich zapobieganiu
4 - badanie występowania zjawiska eutrofizacji Nauczyciel czuwa na bezpieczeństwem uczniów. Pomaga w przeprowadzaniu badań, zbiorze i identyfikacji materiału roślinnego oraz zwierzęcego. Wspólnie z uczniami analizuje otrzymane wyniki i pomaga w wprowadzaniu ich do przygotowanych kart pracy. Podsumowanie: Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Nauczyciel dokonuje oceny prac poszczególnych grup. Oczekiwane osiągnięcia uczniów po zajęciach terenowych nad stawem Uczeń: potrafi prowadzić obserwacje i samodzielnie wyciągnąć wnioski. zapoznaje się z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami stawu oraz ich przystosowaniem do życia w środowisku wodnym. rozróżnia zależności pokarmowe w środowisku wodnym (stawu). wie jaką rolę odgrywa woda w środowisku przyrodniczym Ziemi.
5 KARTA PRACY punkt 1 Pierwszym miejscem naszych badań jest staw parkowy w kompleksie parku dworskiego w Słocinie (dzielnica Rzeszowa). Jest to jedyny rzeszowski staw parkowy. Samego staw jest to niewielki akwen zasilany wodą przesiąkową z terenu parku, o regulowanym za pomocą mnicha poziomie i odpływie pod ulicą I. Paderewskiego. Teren stawu jest doskonałym obiektem dydaktycznym (wpływ warunków środowiskowych na życie wodne) i jedynym w okolicy miejscem rozrodu płazów. Można obserwować liczne parkowe gatunki ptaków. Zadziwia bardzo uboga fauna. Dlaczego? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi wspólnie. Nad tym stawem przeprowadzimy następujące zadania: 1.Zadania I grupy Waszym zadaniem jest pomiar współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie z instrukcją), określenie rodzaju i typu wody w badanym akwenie oraz określenie stanu i wielkości akwenu. Otrzymane wyniki notujecie w [FORMULARZ HYDROLOGIA: pkt 1-8] 2.Zadania II grupy Waszym zadaniem jest zbadanie właściwości wody w badanym akwenie. W tym celu będą wam potrzebne zlewki, termometr oraz zestaw odczynników. Badania przeprowadzamy zgodnie z instrukcją znajdującą się w zestawie! Otrzymane wyniki zamieszczamy w [FORMULARZ HYDROLOGIA: pkt 10, 11.1,11.2, 11.3,11.4 i 11.7]. Z otrzymanych wyników parametrów chemicznych możemy określić klasę czystości wody w badanym akwenie. Przeprowadźcie wspólnie konwersację i analizę otrzymanych wyników a następnie dokonajcie wyboru klasy czystości. Klasa I to wody o najwyższym stanie czystości, nadające się do picia i hodowli ryb łososiowatych. Klasa II to wody dość czyste, nadające się do hodowli pozostałych ryb i hodowli zwierząt gospodarskich, urządzania kąpielisk oraz celów rekreacyjnych i sportów wodnych. Klasa III wody średnio zanieczyszczone, nadające się do zaopatrzenia przemysłu ( z wyjątkiem zakładów wytwarzających urządzenia precyzyjne lub produkty spożywcze), do nawożenia terenów rolniczych, wykorzystywanych
6 do produkcji ogrodniczej oraz upraw pod szkłem. Wody pozaklasowe pozostałe. 3.Zadania III grupy Waszym zadaniem jest rozpoznawanie roślinności występującej w toni wodnej akwenu oraz identyfikacja gatunków zwierząt wodnych. Określ roślinność występującą w nurcie rzeki / toni wodnej akwenu oraz Podaj nazwę gatunków zwierząt, których obecność zaobserwowałeś Swoje obserwacje zaznaczacie w [FORMULARZ HYDROMORFOLOGIA: pkt.17 i 18] 4.Zadania IV grupy: Waszym zadaniem jest Podsumowanie: a. analiza dna i struktury brzegowej badanego akwenu. Wyniki zamieszczacie w [FORMULARZ HYDROMORFOLOGIA: pkt.1-2, 7-12]. b. określenie obecności zanieczyszczeń i poszukiwanie sposobów w ich zapobieganiu. Określcie źródła zanieczyszczeń badanego cieku / akwenu i podajcie możliwe sposoby zapobiegania pogarszaniu się stanu jakościowego tych wód.wyniki zamieszczacie w [FORMULARZ HYDROLOGIA: pkt.12]. c. zbadanie występowania zjawiska eutrofizacji. Odpowiedzcie na pytanie: Czy w badanym akwenie występuję proces eutrofizacji? a odpowiedz zaznaczcie w [FORMULARZ HYDROLOGIA: pkt.12]. Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Wspólnie odpowiadamy na pytanie :Dlaczego zadziwia uboga fauna?
SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ
SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ Temat: Zwiastuny wiosny Adresat: Zajęcia są kierowane do uczniów Szkól Podstawowych. Miejsce: Park im. W. Szafera w Słocinie Czas realizacji: 2,5 godziny Cel główny zajęć:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć terenowych
Scenariusz zajęć terenowych Licencja CC: Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Autorka scenariusza i realizatorka lekcji: Małgorzata Katarzyna Pawłowska Temat: Życie w jeziorze. A. Wstęp Wprowadzenie
Bardziej szczegółowoDział programu : Poznajemy nasze otoczenie
SCENARIUSZ WYCIECZKI DO LASU ( ZAJĘCIA TERENOWE ) Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie Temat : Las domem zwierząt ZAKRES TREŚCI : 1. Piętra roślinne w lesie i warunki w nich panujące. 2. Zwierzęta
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV
Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Opracowała: Krystyna Adamczyk - nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa w Jakubowicach Temat: Woda jako środowisko życia - wycieczka nad rzekę. Trasa wycieczki
Bardziej szczegółowoPRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014
PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014 Pozostałe etapy (przykładowe zagadnienia) Gimnazjum 6. Wybrane zagadnienia geografii
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć terenowych
Scenariusz zajęć terenowych Licencja CC: Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Autorka scenariusza i realizatorka lekcji: Agnieszka Gałwa Temat: Łąka czy las? A. Wstęp Wprowadzenie merytoryczne:
Bardziej szczegółowoSprawozdanie z realizacji zadania pn. " Nasze Jezioro -Nasza Sprawa" Nr umowy WFOŚ/D/738/329/2012
Sprawozdanie z realizacji zadania pn. " Nasze Jezioro -Nasza Sprawa" Nr umowy WFOŚ/D/738/329/2012 Data wypełnienia 27 czerwca 2013r. Nauczyciele przedmiotów biologii i chemii I LO im. Marii Skłodowskiej
Bardziej szczegółowo-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;
PROGRAM ZAJĘĆ KOŁA PRZYRODNICZEGO. 1.PROWADZĄCA ZAJĘCIA: WIOLETTA PIENIO 2.ROK SZKOLNY 2016/2017 3.CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:- budzenie szacunku do przyrody; -uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego;
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie
Scenariusz lekcji Autor/ka / Autorzy: Małgorzata Parzonka Trenerka wiodąca: Olga Wieczorek-Trzeciak Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół
Bardziej szczegółowo3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka w środowisku
Bardziej szczegółowoProjekt interdyscyplinarny biologia-informatyka
Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO W ŚRODOWISKU LOKALNYM TWORZENIE BAZY DANYCH Podstawa programowa biologii zakres podstawowy 2. Różnorodność
Bardziej szczegółowoKONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji
KONSPEKT LEKCJI Mgr Edyta Korol Gułaj Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, VII Liceum Ogólnokształcące, Białystok ul. Wierzbowa 7 Temat : Mszaki rośliny ziemno-wodne. Scenariusz lekcji biologii dla klasy
Bardziej szczegółowoSłowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.
1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna podstawowe wiadomości dotyczące biologii ptaków drapieżnych, zna środowisko życia ptaków drapieżnych, wie, jak wyglądają sylwetki różnych grup ptaków drapieżnych,
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V
Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V TEMAT: Rozpoznanie i ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich w Ciechanowie Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowania uczniów
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Dzieje Ziemi
Scenariusz zajęć Dzieje Ziemi Cel ogólny: Poznanie dziejów Ziemi. Czytanie tabeli stratygraficznej. Cele szczegółowe: Wiadomości Uczeń zna: podział dziejów Ziemi na poszczególne ery i okresy. Uczeń wyjaśnia:
Bardziej szczegółowoCZY TURYSTOM SPODOBAJĄ SIĘ LASY W MOJEJ OKOLICY?
CZY TURYSTOM SPODOBAJĄ SIĘ LASY W MOJEJ OKOLICY? SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z BIOLOGII DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM Autor: Anna Woźniak Partnerzy projektu: UZASADNIENIE POMYSŁU SCENARIUSZA PRZEZ PRAKTYKĘ DO TEORII czyli
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III
SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III Temat : Wycieczka nad rzekę Czas trwania zajęć 90 min Cel ogólny: Poznawanie prawidłowości zachodzących w środowisku
Bardziej szczegółowoKarta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska.
Akademia EduGIS Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz geoinformacyjne (GIS) w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum i liceum oraz w edukacji środowiskowej Karta pracy nr 5 Materiały
Bardziej szczegółowoJADWIGA SYRKO-BOLACZEK
JADWIGA SYRKO-BOLACZEK e-mail: mailto:twinbass@tlen.pl NAUCZYCIELKA BIOLOGII GIMNAZJUM IM. MACIEJA RATAJA W ŻMIGRODZIE TYTUŁ: DZIAŁANIA EKOLOGICZNE W SZKOLE - Jak zainteresować młodzież gimnazjalną ekologią?
Bardziej szczegółowoProjekt Ekosystem lasu
Projekt Ekosystem lasu Adresaci projektu: uczniowie klas III gimnazjum Formy i metody pracy: praca grupowa, metoda projektów Czas realizacji: 4 tygodnie Cele projektu: Cel główny: Badanie struktury i funkcjonowania
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.
Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych Autor: Maria Gorzelak Szkoła Podstawowa Kobylany Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki. Cele lekcji:
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6
Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania
Bardziej szczegółowoPostawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.
Temat: Udział tlenu w niektórych przemianach chemicznych scenariusz lekcji przyrody klasie V. Dział: Podstawowe właściwości i budowa materii. Zakres treści: - rola tlenu w niektórych procesach chemicznych,
Bardziej szczegółowoFunkcja stawów karpiowych w środowisku.
Funkcja stawów karpiowych w środowisku. Cel zajęć: poznanie roli stawów w przyrodzie i gospodarce człowieka. Cele operacyjne: Uczeń: - poznaję rolę stawów jako zbiorników retencyjnych, - wyjaśnia rolę
Bardziej szczegółowoUCZYMY METODĄ NAUKOWĄ
UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI Anna Markowska, Pracownia Przedmiotów Przyrodniczych IBE Urszula Poziomek, Pracownia Przedmiotów Przyrodniczych IBE PROGRAM WARSZTATÓW Kilka słów o Pracowni
Bardziej szczegółowoSłowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.
1. Cele lekcji a) Wiadomości zna charakterystyczne cechy biologii ptaków drapieżnych, zna środowisko życia ptaków drapieżnych, wie, jakie cechy musi posiadać środowisko, aby stanowiło dogodną przestrzeń
Bardziej szczegółowoTemat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...
SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 3 - turystyczny szlak ornitologiczny Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko... Cele ogólne: poznanie różnorodności ptaków występujących nad zbiornikami wodnymi
Bardziej szczegółowoSzczegółowy opis wszystkich sprawdzanych czynności wraz z poziomem ich wykonania zawiera poniższa tabela.
Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych przeprowadzonego w roku szkolnym 2012/2013 Arkusz egzaminacyjny z przedmiotów przyrodniczych
Bardziej szczegółowoProgram zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość
Nr projektu : POKL.09.01.02-02-128/12 pt: Nasza szkoła-moja Przyszłość Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość Wstęp Coraz częściej pragniemy dalekich
Bardziej szczegółowoZajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
W nowym roku szkolnym zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przyrodą poprzez udział w licznych przyrodniczych zajęciach terenowych. Są one dostosowane do różnych grup wiekowych i poprzez liczne atrakcyjne
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć z przyrody w klasie V
Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V Podstawa programowa: Właściwości róŝnych substancji i ich zastosowanie: -mieszaniny jednorodne i niejednorodne. Zagadnienia programowe: Podstawowe właściwości i budowa
Bardziej szczegółowoPLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO
PLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO Działalność koła przyrodniczego w szkole specjalnej ma duże znaczenie w procesie rewalidacji dzieci upośledzonych umysłowo. Uczestnictwo dzieci w zajęciach daje im możliwość
Bardziej szczegółowoCzym różni się sosna od sosny?
Czym różni się sosna od sosny? Czym różni się sosna od sosny? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 2 poziomy bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania
Bardziej szczegółowoPolisacharydy skrobia i celuloza
Polisacharydy skrobia i celuloza 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: podział cukrów, właściwości fizyczne skrobi i celulozy, reakcję charakterystyczną służącą do identyfikacji skrobi. b) Umiejętności
Bardziej szczegółowoTematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II
Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II II etap edukacyjny Temat/tematyka ŚWIATŁO JAKO GŁÓWNY KREATOR OBRAZU NA PRZESTRZENI DZIEJÓW - 45 min Światło jako główny czynnik powstawania obrazu/zdjęcia
Bardziej szczegółowoKl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:
Scenariusz wycieczki do ekologicznego gospodarstwa rolniczego, produkującego zdrową żywność, zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb klas integracyjnych Kl. V integracyjna TEMAT: Poznajemy gospodarstwa
Bardziej szczegółowoREGULAMIN I WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
REGULAMIN I WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 ZASADY OGÓLNE 1 Cele konkursu: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Poszerzenie wiedzy z biologii,
Bardziej szczegółowoPROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY
Danuta Rozmarynowska Gimnazjum Publiczne w Głuszycy PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY I. Wyjątki z rozporządzeń MENiS w sprawie programów nauczania.
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 1
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Na łące Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: Łąka. I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne II. Czynności przed lekcyjne: przygotowanie materiałów
Bardziej szczegółowoTEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!
Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Hasło programowe: zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego. Zakres treści: zanieczyszczenia powietrza, działania
Bardziej szczegółowoEDUKACJA PRZYRODNICZA
EDUKACJA PRZYRODNICZA KLASA I Ocenie podlegają następujące obszary: środowisko przyrodnicze/park, las, ogród, pole, sad, zbiorniki wodne, krajobrazy/, środowisko geograficzne, historyczne, ochrona przyrody
Bardziej szczegółowo,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie
,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie Od początku rozwoju nowożytnej dydaktyki i pedagogiki klasycy tej dyscypliny naukowej zgłaszali pod adresem tradycyjnych
Bardziej szczegółowoProjekt edukacyjny: Szukamy wiosny
Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Opracowała: mgr Bożena Szkopińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Antoniego Grabowskiego w Nowym Dworze Cele
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO biologiczno - chemicznego prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Bernadeta Dymek 2. Grupa docelowa: I grupa od 2011 2014 (klasa I) 3. Liczba godzin: 3 4.
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy Cel ogólny: określamy położenie i walory naszej miejscowości
Bardziej szczegółowoPlan pracy opiekuńczo wychowawczo dydaktycznej na rok szkolny 2017/2018 Przedszkola Sióstr Serafitek w ŻYWCU
Plan pracy opiekuńczo wychowawczo dydaktycznej na rok szkolny 2017/2018 Przedszkola Sióstr Serafitek w ŻYWCU Zadania główne: 1. Wzmacnianie działalności wychowawczo - opiekuńczej przedszkola ze szczególnym
Bardziej szczegółowoKoło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała
Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała I. Charakterystyka programu: Program koła przyrodniczego przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI wykazujących zainteresowanie przyrodą.
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa I Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza Temat zajęć: Jesienny spacer. Cel/cele zajęć: Uczeń:
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoZASADY OGÓLNE. 2 W konkursie biorą udział zainteresowani uczniowie z klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej. Konkurs składa się z dwóch etapów:
ZASADY OGÓLNE 1 Cele konkursu: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Poszerzenie wiedzy z biologii, geografii, fizyki i chemii w odniesieniu do podstawy programowej z przyrody. Rozwijanie umiejętności
Bardziej szczegółowoPRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie
PRZEDSZKOLA Wiosna w przyrodzie Zajęcia terenowe umożliwiające dostrzeganie różnych wiosennych zjawisk przyrodniczych w lesie, na łące i nad stawem. Proste zabawy i bezpośrednie obserwacje pozwalają na
Bardziej szczegółowoFORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ
TEMAT : Badania biologiczne wody w zbiornikach wodnych - określanie klasy czystości wody na na podstawie bezkręgowców wodnych. CELE: 1). Zapoznanie uczniów z bioróżnorodnością organizmów bezkręgowych w
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV
SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV TEMAT: Składniki pokarmowe i ich wartości odżywcze (2 godziny lekcyjne) Cele główne: poznanie składników pokarmowych i ich roli w funkcjonowaniu organizmu kształtowanie
Bardziej szczegółowoWychowanie ekologiczne w kl.vi
Wychowanie ekologiczne w kl.vi Autor: Burczyk T. 20.04.2008. - 2000 ZSP Kleszczewo Kościerskie Wychowanie ekologiczne w klasie szóstej Założeniem Wychowania Ekologicznego jest zbliżenie ucznia do przyrody.
Bardziej szczegółowoOkreślanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych
Scenariusz lekcji Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych z wykorzystaniem elementów projektu Opracowanie: Barbara Suchecka Uwagi dotyczące lekcji Lekcja zaplanowana
Bardziej szczegółowoTemat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?
Autor: Bożena Sienkiewicz Dla kogo: gimnazjum, klasy I-III Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Cele lekcji: Uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny
Scenariusz lekcyjny Klasa: I c liceum ogólnokształcące (profil bezpieczeństwo wewnętrzne). Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka. Program nauczania: Kształcenie w zakresie podstawowym
Bardziej szczegółowoZ przyrodą za pan brat prowadzący mgr Urszula Swatek
Z przyrodą za pan brat prowadzący mgr Urszula Swatek Z przyrodą za pan brat to zajęcia pozalekcyjne na które uczęszcza 9 uczniów ( 7 dziewczynek i 2 chłopców ) z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Zaborowie.
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 9 I. Tytuł scenariusza zajęć : Znaczenie lasów, parków i łąk" II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne III. Edukacje
Bardziej szczegółowoKRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II
KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II OCENA WSPANIALE BARDZO DOBRZE WYMAGANIA Wykazuje szczególne zainteresowanie przyrodą; Korzysta z dodatkowej literatury;
Bardziej szczegółowoPRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie
PRZEDSZKOLA Wiosna w przyrodzie Zajęcia terenowe umożliwiające dostrzeganie różnych wiosennych zjawisk przyrodniczych w lesie, na łące i nad stawem. Proste zabawy i bezpośrednie obserwacje pozwalają na
Bardziej szczegółowo,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas
PROGRAM KOŁA SZKOLNEGO TPL ZESPÓŁ SZKÓŁW LUBIĘCINIE Opracowała: Alina Dżugała Lider Koła Szkolnego TPL przy Zespole Szkół w Lubięcinie.,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi
Bardziej szczegółowoPoznajemy disacharydy
Poznajemy disacharydy 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: disacharyd, wiązanie glikozydowe, właściwości sacharozy i laktozy. b) Umiejętności Uczeń potrafi: omówić właściwości fizyczne sacharozy
Bardziej szczegółowoLaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo
LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo Numer katalogowy:labb3-promo NOWOŚĆ W OFERCIE 3990.00 zł 3599.00 zł z VAT Ziemia to wyjątkowe miejsce, jest bowiem jedyną znaną nam planetą, na której
Bardziej szczegółowoCO WIEM O MOIM JEDZENIU? scenariusze zajęć
CO WIEM O MOIM JEDZENIU? scenariusze zajęć ŻYWNOŚĆ SPOŁECZEŃSTWO I GOSPODARKA NAUKA / TECHNOLOGIA HANDEL LUDZIE Przetwarzanie żywności Sposoby organizacji rynków rolnych Zatrudnienie Nawożenie i irygacja
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO
Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO Temat: Wykrywanie białek, cukrów i tłuszczy w materiale roślinnym Dział: Komórka podstawowa jednostka organizmu Zakres materiału:
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej
Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej Temat lekcji: Planowanie doświadczeń biologicznych jak rozróżnić próbę badawczą od kontrolnej? Cele kształcenia IV etap edukacyjny: 1. Wymagania
Bardziej szczegółowoPLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.
PLAN METODYCZNY LEKCJI Data: 11. 01. 2016 r. Klasa: VI b Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. (temat
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 3
Opracowała: Lucyna Górecka tydzień 4 Scenariusz zajęć nr 3 Temat dnia: Jesienne skarby Temat lekcji: Jesienne kompozycje I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne. II. Czynności przedlekcyjne: przygotowanie
Bardziej szczegółowoAnaliza wyników próbnego egzaminu gimnazjalnego. z przedmiotów przyrodniczych dla uczniów klas III
Analiza wyników próbnego egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów przyrodniczych dla uczniów klas III Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie w roku szkolnym 2016/2017. Próbny egzamin gimnazjalny
Bardziej szczegółowoPodchody o bioróżnorodności
Podchody o bioróżnorodności Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Przekrojowo przez całość Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: wymienia i charakteryzuje czynniki warunkujące
Bardziej szczegółowoPrzebieg zajęć: Faza przygotowawcza:
Modrzew cienie przewleka igłami jasnymi, jodła szyszki podnosi, radują się graby, zimorodka przebudził śpiącego z ważkami trzmiel, co niby niedźwiadek spadł między owady. O rosy aksamitne, topolami drżące
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 7
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Wiosenne porządki. Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza : Wizyta w lesie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoI. Umiejscowienie kierunku w obszarze/obszarach kształcenia wraz z uzasadnieniem:
Załącznik nr 2 do uchwały nr 127/05/2013 Senatu UR z dnia 23 maja 2013 r. EFEKTY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU STUDIÓW OCHRONA ŚRODOWISKA poziom profil tytuł zawodowy absolwenta studia pierwszego stopnia ogólnoakademicki
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoEDUKACJA EKOLOGICZNA
EDUKACJA EKOLOGICZNA PROGRAM ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ TYTUŁ ŚCIEŻKI: Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT CEL OGÓLNY: KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH POPRZEZ UWRAŻLIWIENIE NA PRZEJAWY DEGRADACJI
Bardziej szczegółowoJESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH
JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH 3 CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka
Bardziej szczegółowoNa czym polega bioróżnorodność?
Kto kogo je? Na czym polega bioróżnorodność? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 2 poziomy bioróżnorodności Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP uczeń: obserwuje
Bardziej szczegółowoPrzedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich
Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach Bernard z Clairvaux Przedszkolak obserwator przyrody Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich Opracowała: mgr Katarzyna Buczak
Bardziej szczegółowoProgram Od zioła do apteki natury
Wprowadzenie Program Od zioła do apteki natury Program Od zioła do apteki natury przygotowany został przez nauczycieli prowadzących zajęcia według projektu Przez aktywność do sukcesu - warsztaty przyrodnicze
Bardziej szczegółowoZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW
Fundacja EkoRozwoju serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach w ramach projektu: ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW Oferujemy czterogodzinne bezpłatne zajęcia terenowe prowadzone przez
Bardziej szczegółowoACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:
Scenariusz opracowała: Magdalena Ankiewicz Kopicka Tytuł cyklu: Chemia kształcenie w zakresach podstawowym i rozszerzonym A. Czerwiński, A. Czerwińska, M. Jelińska Kazimierczuk, K. Kuśmierczyk WSiP. Etap
Bardziej szczegółowoBiologia Szkoła podstawowa
Biologia Szkoła podstawowa Podstawowe założenia, filozofia zmiany i kierunki działania Autorki: Marlena Zielińska, Izabela Ziętara NAUCZANIE UCZENIE SIĘ BIOLOGII w świetle nowej podstawy programowej uwzględnienie
Bardziej szczegółowoUNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII I OGRODNICTWA
UNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII I OGRODNICTWA Efekty dla programu Zarządzenie Rektora UR w Krakowie nr 54/2015 z dnia 14 lipca 2015 r. Kierunek: Stopień : Profil
Bardziej szczegółowoSposób dokumentacji odpowiedzialne 1. Organizacja pracy zespołu: -omówienie zasad współpracy; -określenie zadań do realizacji w roku
PLAN PRACY ZESPOŁU NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CELE DZIAŁANIA ZESPOŁU: -poprawa efektów nauczania i uczenia się -kształcenie umiejętności i rozwijanie
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?
Nazwa Nazwa szkoły SCENARIUSZ LEKCJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoKARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Chemia z przyrodą
KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Chemia z przyrodą.. (nazwa specjalności) Nazwa Dydaktyka przyrody 1, 2 Nazwa w j. ang. Didactic of natural science Kod Punktacja ECTS* 6 Koordynator Dr
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA Temat lekcji Jakie otręby chłoną najwięcej wody? Na podstawie pracy Elżbiety Ligii Szulkowskiej
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum
Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum Temat: Narządy wymiany gazowej u zwierząt a środowisko życia I Część ogólna: Data: - Imię i nazwisko nauczyciela/szkoła: Katarzyna Flaszkowska / Publiczne
Bardziej szczegółowoW SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH W związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego (susza, powodzie, dziura ozonowa) coraz większego znaczenia na świecie
Bardziej szczegółowoZakładane efekty kształcenia dla kierunku
Zakładane efekty dla kierunku Jednostka prowadząca kierunek studiów Nazwa kierunku studiów Specjalności Obszar Profil Poziom Forma Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta Dziedziny nauki i dyscypliny
Bardziej szczegółowoCharakterystyka królestwa Protista
Metadane scenariusza Charakterystyka królestwa Protista 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna cechy wspólne wszystkich organizmów należących do protista, - wymienia grupy organizmów należące do protista,
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5
Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.
Scenariusz zajęć Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza. Data zajęć: 08.04.2018 r. Klasa: III Prowadzący: Małgorzata Horowicz-Dusza Krąg tematyczny: Wiosenne obserwacje. Temat zajęć: Łąka
Bardziej szczegółowoII. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW-4014-165/ 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".
SCENARIUSZ LEKCJI: "POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW" - zajęcia rozpisane na 2 godziny lekcyjne. I. CELE LEKCJI -uczeń potrafi określić warunki panujące w lesie; -zna piętra roślinności w lesie; -potrafi
Bardziej szczegółowoEdukacja ekologiczna w terenie
Edukacja ekologiczna w terenie Aleksandra Krawczyk krawczyk@womczest.edu.pl Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018 1. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka. Temat: Składniki pokarmowe i ich znaczenie dla organizmu. Korelacja ze ścieżką
Bardziej szczegółowoA. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?
A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach? a) 1. Cele lekcji a. a) Wiadomości Uczeń zna pojęcia: asymetryczny atom węgla, L-aminokwas, peptyd, reakcja kondensacji, aminokwas białkowy, aminokwas egzogenny
Bardziej szczegółowoPROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH. w projekcie:
PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH w projekcie: Z CHEMIĄ NAPRZÓD - rozwój kompetencji podopiecznych placówek wsparcia dziennego poprzez udział w działaniach dydaktycznych realizowanych na Wydziale Chemii Uniwersytetu
Bardziej szczegółowoProgram Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu
Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu Założenia programu: Program przeznaczony jest do realizacji w Szkole Podstawowej w formie nieobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych Tematyka zajęć
Bardziej szczegółowo