KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki
|
|
- Tadeusz Kaczor
- 7 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 Beata Cieślewicz KONSPEKT LEKCJI Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki 1. Cele ogólne : 1) Wzbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej 2) Wyrabianie w dzieciach umiejętności opisywania rzeczywistości za pomocą słów, rysunków 3) Kształtowanie umiejętności prowadzenia czynnej obserwacji przyrody 4) Przygotowanie dzieci do współdziałania w zespole 5) Kształtowanie umiejętności stawiania pytań 2. Cele operacyjne : Uczeń potrafi : 1) właściwie przygotować się do wycieczki 2) w sposób prawidłowy zachować się w lesie 3) wyjaśnić pojęcie widnokręgu 4) wymienić elementy przyrody ożywionej i nieożywionej znajdującej się na linia widnokręgu 5) wyznaczyć kierunki świata 6) dokonać pomiarów odległości w terenie różnymi metodami 7) wykazać wady i zalety różnych metod pomiarowych 8) uczeń wie jak stać się dobrym obserwatorem 3. Środki dydaktyczne : blok techniczny kredki nożyczki miara karty pracy krzyżówka quiz terenowy
2 4. Formy pracy : indywidualna zespołowa 5. Metody pracy : 6. Czas : 3 godziny 7. Przebieg lekcji : pogadanka praca nad opracowaniem książeczki O Jacusiu... ćwiczenia indywidualne praca w zespołach 1) Sprawy organizacyjne 2) Stałym elementem rozpoczynającym lekcje jest czytanie przez jednego z uczniów krótkiego tekstu związanego z przyrodą. Czasopismo Przyjaciele z zielonego lasu. Czas około 10 minut 3) Wstęp Dzisiejsza lekcja to opowieść o Jacku, który bardzo lubił przyrodnicze wędrówki.jak myślicie dlaczego Jacek lubił wędrować? Uczniowie otrzymują puste książeczki i planują stronę tytułową. 4) Jak przygotować się do wycieczki? W co się ubrać i co zabrać? pogadanka uczniowie podzieleni na zespoły dokonują wyboru odpowiedniego stroju na wędrówkę ( wycinanka zał. numer 1i2 ) zespoły otrzymują zadanie wybrania odpowiedniego sprzętu potrzebnego na wędrówkę Na stronie 2 i 3 książeczki rysują Jacka i podpisują : O to ja Jacek, bardzo lubię wycieczki, to mój strój i moje rzeczy, które zabieram na wycieczkę 5) Jak zostać dobrym obserwatorem? Jak prawidłowo zachować się w lesie? pogadanka : uczniowie zgłaszają wszystkie możliwe propozycje rozwiązań problemu. Zapisują je na tablicy. Z listy wybierają wspólnie z nauczycielem najlepsze rozwiązania i sporządzają Regulamin Miłośnika przyrody, który zostaje zawieszony w klasie.
3 6) Na stronie 4 książeczki uczniowie piszą : Jacek kocha przyrodę, więc wie jak zachować się w lesie. Uczniowie wpisują kilka krótkich punktów ustalonych wcześniej 7) Co to jest widnokrąg? 8) Strony świata pogadanka - na stronie 5 książeczki zapisują treść : Jacek wie co to jest widnokrąg. To linia pozornego zetknięcia się Ziemi z niebem. dzieci wykonują rysunek małe zespoły klasowe dostają polecenie wyjścia przed szkołę na 5 minut i wypisania elementów przyrody ożywionej i nieożywionej widocznych na linii widnokręgu pogadanka ( podział stron świata na główne i pośrednie ) na stronie 6 książeczki uczniowie piszą tekst : Jacek potrafi poruszać się w terenie ponieważ zna strony świata rysunek Róży wiatru uczniowie ćwiczą oznaczanie stron świata 9) Wyznaczanie kierunku północnego pogadanka ( sposoby wyznaczania stron świata ) na stronie 7 książeczki uczniowie piszą tekst : Jacek nie zabłądzi bo umie oznaczać w terenie kierunek północny uczniowie dzielą kartkę na 4 części i rysują różne sposoby wyznaczania kierunku północnego 10) Oznaczanie odległości w terenie pogadanka ( sposoby oznaczania odległości w terenie : miara, kroki, na oko) uczniowie dzielą się na trzy zespoły. każdy zespół określa długość i szerokość sali lekcyjnej
4 I ( na oko ) II ( krokami ) III ( miarą ) I II III porównanie wyników na stronie 8 książeczki uczniowie zapisują tekst : Jacek umie określić właściwie odległości w terenie 11) Podsumowanie jak przygotowujemy się do wycieczki? co musimy ze sobą zabrać? jak zachować się w lesie? co to jest widnokrąg? jakie znacie strony świata? jak możemy wyznaczyć strony świata? jak możemy wyznaczyć odległości w terenie? Notatka w zeszycie ( książeczka zastępuje notatkę ). Rozwiązanie krzyżówki tematycznej. 12) Zajęcia terenowe ( podział na grupy ) 13) Quiz terenowy zał.nr 3
5 Quiz terenowy zał.nr. 3 1) Co to jest widnokrąg? 2) Jakie znasz kierunki główne świata? 3) Jak nazywa się nauka zajmująca się życiem roślin? 4) Co to za drzewo? 5) Wymień 5 drzew liściastych? 6) Co to jest geografia? 7) Wymień 4 drzewa iglaste? 8) Jakie znasz kierunki pośrednie świata? 9) Do czego służy mikroskop? 10)Wymień 5 zwierząt mieszkających w lesie 11)Jak nazywa się stołówka zwierząt? 12)Jak można wyznaczyć północ ( 3 sposoby )? 13)Wymień 3 elementy przyrody nieożywionej w okolicy? 14)Co to jest kompas i do czego służy? 15)Co to jest gnomon? 16)Żyje pod korą drzew? 17)Ma słuchy, omyk, skoki i lubi kapustę? 18)Co to jest pogoda? 19)Wskaż stronę południową? 20)Wskaż kierunek północny wschód? 21)Jak można mierzyć odległość w terenie? 22)Wymień 5 grzybów jadalnych? 23)Wymień 5 zasad właściwego zachowania się w lesie? 24)Co to jest Park Narodowy? 25)Co to jest pomnik przyrody? 26)Wymień 3 rośliny runa leśnego? 27)Wymień 3 przyrządy do obserwacji przyrodniczych? 28)Wymień 3 ptaki mieszkające w lesie? 29)Przyrząd do określania kierunku o każdej porze dnia? 30)Podaj 4 przykłady zwierząt prowadzących stadny tryb życia? 31)Wymień warstwy lasy? 32)Podaj 4 przykłady zwierząt prowadzących samotny tryb życia?
6 Zał. nr 1
7 Zał. nr 2
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza zajęć : Wyznaczanie kierunków " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoMIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE
MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE ul. Sosnowa 6 62-510 Konin tel/fax 632433352 lub 632112756 sekretariat@modn.konin.pl www.modn.konin.pl CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE ul.
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III Czas trwania 3 godziny Nauczyciel prowadzący: Teresa Wierzchowska KRĄG TEMATYCZNY: LAS JESIENIĄ TEMAT DNIA: OBSERWUJEMY WARSTWY LASU. Cele operacyjne: Uczeń:
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza: Co tworzą rośliny w lesie? II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoDział programu : Poznajemy nasze otoczenie
SCENARIUSZ WYCIECZKI DO LASU ( ZAJĘCIA TERENOWE ) Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie Temat : Las domem zwierząt ZAKRES TREŚCI : 1. Piętra roślinne w lesie i warunki w nich panujące. 2. Zwierzęta
Bardziej szczegółowoProgram zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość
Nr projektu : POKL.09.01.02-02-128/12 pt: Nasza szkoła-moja Przyszłość Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość Wstęp Coraz częściej pragniemy dalekich
Bardziej szczegółowoCZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.
KONSPEKT TEMAT BLOKU: Życie lasu TEMAT ZAJĘĆ: Zwierzęta leśne. PRZEDMIOT: Przyroda KLASA: Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej CZAS TRWANIA: godzina lekcyjna NAUCZYCIEL: Beata Solarska CELE
Bardziej szczegółowoNowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda
Nowa podstawa programowa dla przyrody Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda Reforma oświaty przygotowana przez ministerstwo zakłada wprowadzenie
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 9 I. Tytuł scenariusza zajęć : Znaczenie lasów, parków i łąk" II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne III. Edukacje
Bardziej szczegółowoTwórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: Struktura ekosystemu i jego funkcjonowanie AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Struktura
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Z przyrodą za pan brat. Obserwujemy przyrodę. tygodniowy Temat dnia Dbamy o rośliny w klasie. Rośliny
Bardziej szczegółowoI JA I MOJE OTOCZENIE
POLECAMY I JA I MOJE OTOCZENIE Zadanie 1. Uzupełnij tekst, wykorzystując wyrazy pomocnicze z ramki. wieczorem, najtrudniejszego, krótkie, porze, przyjemność, posiłki, czynnie, porze Po przyjściu ze szkoły
Bardziej szczegółowoPlusy i minusy element motywujący uczniów do pracy - aktywność na lekcji
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA- PRZYRODA Klasa IV-VI 1. Przedmiotowy system oceniania jest zgodny z podstawą programową wprowadzoną rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008r. w
Bardziej szczegółowoCzym różni się sosna od sosny?
Czym różni się sosna od sosny? Czym różni się sosna od sosny? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 2 poziomy bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć terenowych
Scenariusz zajęć terenowych Licencja CC: Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Autorka scenariusza i realizatorka lekcji: Agnieszka Gałwa Temat: Łąka czy las? A. Wstęp Wprowadzenie merytoryczne:
Bardziej szczegółowo25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW
114 25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW Małgorzata Sieńczewska 25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW Cele ogólne w szkole podstawowej zdobycie
Bardziej szczegółowoEdukacja przyrodnicza klas I-III
Edukacja przyrodnicza klas I-III Autor: Administrator 01.02.2015. Szkoła Podstawowa nr 5 w Grudziądzu Edukacja przyrodnicza Wymagania edukacyjne klas I-III Ocena celująca 6 klasa I klasa I - II klasa I
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć : Co jest pomocne w poznawaniu przyrody? " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne.
Bardziej szczegółowoPOZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.
Scenariusz lekcji przyrody w kl. IV (2 jednostki lekcyjne). Temat: POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW. Cele lekcji: Uczeń po lekcji: zna nazwy warstw lasu, potrafi wymienić rośliny i zwierzęta mieszkańców
Bardziej szczegółowoTemat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)
POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu
Bardziej szczegółowoPrzyroda Szkoła podstawowa
Przyroda Szkoła podstawowa Podstawowe założenia, filozofia zmiany i kierunki działania Autorzy: Blandyna Zajdler, Ewa Kłos Ogólne założenia zmian: stopniowe wprowadzanie uczniów w kształcenie geograficzne
Bardziej szczegółowoEDUKACJA PRZYRODNICZA
EDUKACJA PRZYRODNICZA KLASA I Ocenie podlegają następujące obszary: środowisko przyrodnicze/park, las, ogród, pole, sad, zbiorniki wodne, krajobrazy/, środowisko geograficzne, historyczne, ochrona przyrody
Bardziej szczegółowoKLASOWY SYSTEM OCENIANIA
KLASOWY SYSTEM OCENIANIA KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE Opracowała: Mariola Cacak Szkoła Podstawowa w Cześnikach W roku szkolnym 2002/2003 byłam wychowawcą klasy pierwszej i opracowałam swój klasowy system oceniania.
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV
Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Opracowała: Krystyna Adamczyk - nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa w Jakubowicach Temat: Woda jako środowisko życia - wycieczka nad rzekę. Trasa wycieczki
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM
Barbara Jasicka nauczyciel fizyki Gimnazjum nr 7 w Gorzowie Wlkp. SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM I. MODUŁ TEMATYCZNY : Jak opisujemy ruch? II. TEMAT : Wyznaczenie prędkości przemieszczania się za
Bardziej szczegółowoROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6
ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6 klasa 4 (3 godz. tyg.) Podstawa programowa kształcenia ogólnego Nr Treści nauczania działu Nr lekcji Podręcznik Działy i tematy lekcji 1 O czym będziemy się uczyć
Bardziej szczegółowo,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas
PROGRAM KOŁA SZKOLNEGO TPL ZESPÓŁ SZKÓŁW LUBIĘCINIE Opracowała: Alina Dżugała Lider Koła Szkolnego TPL przy Zespole Szkół w Lubięcinie.,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi
Bardziej szczegółowoPlan wynikowy. Klasa:4 Czas realizacji:1 miesiąc
Plan wynikowy Przedmiot:przyroda Klasa:4 Czas realizacji:1 miesiąc Wg. Programu DKW-4014-49/99 Opracowała: Dorota Łapińska Zespół Szkół w Łapach Dział LP. Temat lekcji Treść ścieżki Wymagania podstawowe
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć : Sposoby poznawania przyrody " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.
Bardziej szczegółowoOpis ekosystemu z natury
Opis ekosystemu z natury Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 1 najważniejsze pojęcia z bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: rozpoznaje w
Bardziej szczegółowo-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;
PROGRAM ZAJĘĆ KOŁA PRZYRODNICZEGO. 1.PROWADZĄCA ZAJĘCIA: WIOLETTA PIENIO 2.ROK SZKOLNY 2016/2017 3.CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:- budzenie szacunku do przyrody; -uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego;
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć w terenie - rajd autor: mgr Ewa Jerczyńska : Wędrujemy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym Cele:
1 Scenariusz zajęć w terenie - rajd autor: mgr Ewa Jerczyńska Temat : Wędrujemy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym Trasa : ścieżka przyrodnicza Pyzdry - Białobrzeg w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym.
Bardziej szczegółowoFotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska
Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 4 ochrona zwierząt Bezpośrednie
Bardziej szczegółowoREGULAMIN I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-INFORMATYCZNEGO MYSZKA Z dla klas IV-VI gdyńskich szkół podstawowych
REGULAMIN I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-INFORMATYCZNEGO dla klas IV-VI gdyńskich szkół podstawowych 1. Organizator: Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie
Bardziej szczegółowoZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI
ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI I. CEL OCENY Przedmiotem oceny jest: 1. Aktualny stan wiedzy ucznia i jego umiejętności. 2. Tempo przyrostu wiadomości i umiejętności. 3. Stosowanie
Bardziej szczegółowoKLUB MŁODEGO EKOLOGA
Przyroda cierpi z powodu człowieka Dar panowania nad przyrodą powinniśmy wykorzystywać w poczuciu odpowiedzialności, świadomości, że jest to wspólne dobro ludzkości. Jan Paweł II Papież KLUB MŁODEGO EKOLOGA
Bardziej szczegółowoPoznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku
Grażyna Nawrocka Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku Cele dydaktyczne: -rozróżnianie trzech typów lasu: las iglasty, las liściasty i las mieszany, - poznanie przez
Bardziej szczegółowoOsoby odpowiedzialne. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska
Sprawozdanie z realizacji programu Edukacja ekologiczna w Przedszkolu Samorządowym Nr 1 im. J. Brzechwy grupa XII Nazwa działania Szczegółowy opis Termin realizacji Działania edukacyjne Zajęcia pozwolą
Bardziej szczegółowoII. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW-4014-165/ 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".
SCENARIUSZ LEKCJI: "POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW" - zajęcia rozpisane na 2 godziny lekcyjne. I. CELE LEKCJI -uczeń potrafi określić warunki panujące w lesie; -zna piętra roślinności w lesie; -potrafi
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Oznaki wiosny Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza: Witaj wiosno. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): techniczna,
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający
Wymagania edukacyjne kl. IV Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający wymienia czynniki pozytywne i negatywne wpływające na jego samopoczucie
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V
Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V TEMAT: Rozpoznanie i ocena stanu środowiska przyrodniczego ul. Powstańców Wielkopolskich w Ciechanowie Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowania uczniów
Bardziej szczegółowo1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.
Dydaktyka zintegrowanego nauczania przyrody Kierunek : Wychowanie Fizyczne, specjalność: wychowanie fizyczne i przyroda II rok semestr 4 stacjonarne studia pierwszego stopnia Rok akad. 2015/15 1. Zasady
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej
Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej Przedmiotem oceniania są: - wiadomości, - umiejętności, - postawa ucznia i jego aktywność. FORMY SPRAWDZANIA I OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 1
Opracowała: Lucyna Górecka tydzień 4 Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: Drzewa w parku I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne. II. Czynności przedlekcyjne: przygotowanie wcześniejsze doświadczenia
Bardziej szczegółowoProjekt edukacyjny: Szukamy wiosny
Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Opracowała: mgr Bożena Szkopińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Antoniego Grabowskiego w Nowym Dworze Cele
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 7
Autor scenariusza: Olga Lech Blok tematyczny: Wspomnienia z wakacji Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza: Wspominamy miejsca, w których byliśmy. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6
Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie
Autor scenariusza: Olga Lech Blok tematyczny: Zima w przyrodzie Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza: Jak przygotowuje się przyroda do zimy? II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY
PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHORZEWIE W KLASACH IV VI I. Główne założenia PO... 2 II. Obszary aktywności podlegające ocenie... 2 III. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności
Bardziej szczegółowoPRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach rok szkolny / PROJEKT EDUKACYJNY PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU I Wstęp Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko, a my żyjemy ciągłym pędzie.
Bardziej szczegółowoFormy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).
1 Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl Temat lekcji Poznaj polskie parki narodowe (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele: Cele kształcenia Wiadomości. Uczeń:
Bardziej szczegółowoMałgorzata Maj OBÓZ NAUKOWY GEOGRAFIA Zielona Góra, maj 2009 Scenariusz I 2 godziny Temat: Orientacja w terenie. Cel ogólny: Głównym celem zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiadomości wcześniej zdobytych
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem Scenariusz nr 5 I. Tytuł scenariusza: Rośliny oleiste. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8
Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza zajęć:ruch to zdrowie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5
Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania
Bardziej szczegółowoDni Przyjaciół Lasu Szkoła Podstawowa nr 16
Dni Przyjaciół Lasu 2015 Szkoła Podstawowa nr 16 Dni Przyjaciół Lasu 2015 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Działania w naszej szkole: Konkursy: Drzewa naszych lasów - konkurs
Bardziej szczegółowoZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..
ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. Nazwisko i imię... Klasa.. 1. Udaj się na przystanek autobusowy lub tramwajowy znajdujący się w pobliŝu Twojej szkoły. 2. Co oznacza skrót MZK?...
Bardziej szczegółowoTemat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.
Elżbieta Kuzioła Nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa nr 138 w Warszawie ul. Pożaryskiego 2 Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy.
Bardziej szczegółowoKONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM
Anna Kierzkowska nauczyciel fizyki i chemii w Gimnazjum Nr 2 w Starachowicach KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM Temat lekcji: Pomiary wielkości fizycznych. Międzynarodowy Układ Jednostek Miar
Bardziej szczegółowoWymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA
Wymagania programowe z przyrody Klasa 4 Dział 1 MY I PRZYRODA wyjaśnia, co to jest przyroda, wymienia elementy przyrody ożywionej i nieożywionej oraz wskazuje zachodzące między nimi zależności, wymienia
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I
SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I Klasa pierwsza Temat dnia Inwentaryzacja drzew i krzewów w otoczeniu szkoły Obszary - edukacja polonistyczna edukacyjne - edukacja przyrodnicza - edukacja matematyczna
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?
Nazwa Nazwa szkoły SCENARIUSZ LEKCJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoTemat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania
MODUŁ II SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Ośrodek tematyczny Spotkanie ze szkołą : Dzień aktywnoś ci: Kultura bezpieczeństwa Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" Cele ogólne: wdrażanie do swobodnego
Bardziej szczegółowoCelem projektu jest stworzenie aplikacji, która będzie przedstawiała, co dzieje się z liśćmi jesienią.
Klasa: II Blok tematyczny: Tajemnice drzew Temat zajęć: Tańczące listki Czas realizacji: 1 godzina Celem projektu jest stworzenie aplikacji, która będzie przedstawiała, co dzieje się z liśćmi jesienią.
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 4
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: W świecie kolorów i zabawy Scenariusz zajęć nr 4 Temat dnia: Wycieczka do parku. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Czynności przed lekcyjne:
Bardziej szczegółowoTemat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Dzień aktywności: Kultura bezpieczeństwa Ośrodek tematyczny: Spotkanie ze szkołą Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" Cele ogólne: wdrażanie do swobodnego poruszania
Bardziej szczegółowoSprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017
Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017 Innowacja metodyczna Las w czterech odsłonach realizowana była w roku szkolnym 2016/2017
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 6
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Woda-niezwykła ciecz Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Deszczowa pogoda. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Cele podstawy programowej: Edukacja
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoJESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH
JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH 3 CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka
Bardziej szczegółowozagadnienia do egzaminu
Przyroda zagadnienia do egzaminu Klasa IV SP 1. Spośród wymienionych składników przyrody wskaż te, które są elementami ożywionymi: pies, dom, statek na morzu, pszczoła, samochód, grzyb, telefon, starszy
Bardziej szczegółowoKlasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat JESIENNE OBSERWACJE. JESIEŃ W PRZYRODZIE. tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia
Bardziej szczegółowoWpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający
Metadane scenariusza Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - wie, jak kwaśne deszcze i detergenty wpływają na wegetację roślin, - zna
Bardziej szczegółowoBIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE
SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Materia i energia
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH PRZYRODY
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH PRZYRODY RZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY w oparciu o Program Nauczania Przyrody WYDAWNICTWA NOWA ERA 1. Kryteria ocen i osiągnięć uczniów. Ocenie bieżącej
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.
Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych Autor: Maria Gorzelak Szkoła Podstawowa Kobylany Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki. Cele lekcji:
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowoEdukacja przyrodnicza
Edukacja przyrodnicza Wiedza przyrodnicza: Kl. Wymagania nie odróżnia roślin zielonych od drzew i krzewów. zbyt ogólnikowo opisuje budowę poznanych zwierząt. nie słucha zapowiedzi pogody w radiu i w telewizji.
Bardziej szczegółowoW- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową
W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową Materiały powarsztatowe wypracowane przez zespół nauczycieli biologii i geografii Pod kierunkiem Joanny
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - PRZYRODA
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - PRZYRODA 1.Sposób informowania o wymaganiach na poszczególne oceny : - informacja ustna przekazywana przez nauczyciela w pierwszym tygodniu nauki (informacje uzupełniające
Bardziej szczegółowoPROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLASA IV VI
PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLASA IV VI Opracowała: mgr Anna Mróz Masz oczy, więc patrz, nie uroń ani jednego listeczka z tego okrągłego świata patrz i zapamiętaj: to jest
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 7
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Wiosenne porządki. Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza : Wizyta w lesie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoSzkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody
Szkoła Podstawowa w Lisewie Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych przygotowujący uczniów klasy VI do sprawdzianu kompetencji z przyrody Autor programu: Monika Wrońska-Nowicka Lisewo 04 I Wstęp Priorytetem
Bardziej szczegółowoZestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień
Temat bloku czterech zajęć Cztery pory roku 1. Jesień Cele zajęć: Zapoznanie z porą roku jesienią Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, w bliższym i dalszym
Bardziej szczegółowoDni Przyjaciół Lasu 2015. Szkoła Podstawowa nr 16
Dni Przyjaciół Lasu 2015 Szkoła Podstawowa nr 16 Dni Przyjaciół Lasu 2015 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Działania w naszej szkole: Konkursy: Drzewa naszych lasów - konkurs
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY I GEOGRAFII SZKOŁA PODSTAWOWA PRZY UL. REJTANA 6 W PYRZYCACH. rok szkolny 2018/2019
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY I GEOGRAFII SZKOŁA PODSTAWOWA PRZY UL. REJTANA 6 W PYRZYCACH rok szkolny 2018/2019 mgr Izabela Sobolewska Wymagania edukacyjne opracowane zostały w oparciu o: Rozporządzeniem
Bardziej szczegółowoOcena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca Dział 1. Poznawanie przyrody
Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca Dział 1. Poznawanie przyrody -wymienia źródła wiedzy o przyrodzie, -wymienia zmysły potrzebne do poznawania przyrody,
Bardziej szczegółowoCele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda.
Marzenna Buława CO TO JEST MAPA? Klasa IV Czas 2 x 45 minut Cele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda. Cele szczegółowe: Uczeń: -
Bardziej szczegółowoPrzyroda. Zeszyt ćwiczeń
Przyroda 4 Zeszyt ćwiczeń 1 Ilona Żeber-Dzikowska Bożena Wójtowicz Magdalena Kosacka Przyroda Zeszyt ćwiczeń dla klasy czwartej szkoły podstawowej 2 Cztery strony świata 2.1 Zdobywam wiedzę o widnokręgu
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 1
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Na łące Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: Łąka. I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne II. Czynności przed lekcyjne: przygotowanie materiałów
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach I. CEL OCENY Przedmiotem oceny jest 1. Aktualny stan wiedzy ucznia i jego umiejętności.
Bardziej szczegółowoPrzyroda Lasu Bielańskiego
www.kosciolbielanski.pl Przyroda Lasu Bielańskiego konspekt zajęć dla kl. 4-6 szkoły podstawowej KLASA: 4-6 SP CZAS: 1,5 godz. CELE: uczeń zna nazwy drzew występujących w Lesie Bielańskim uczeń rozumie
Bardziej szczegółowoKĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji
KĄTY Cele operacyjne Uczeń zna: pojęcie kąta i miary kąta, zależności miarowe między kątami Uczeń umie: konstruować kąty przystające do danych, kreślić geometryczne sumy i różnice kątów, rozróżniać rodzaje
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI
. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI SPIS TREŚCI: 1. Cel oceny 2. Obszary aktywności podlegające ocenie 3. Formy oceniania 4. Ogólne kryteria oceniania uczniów z przyrody 5. Zasady
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 6
Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Wakacje Scenariusz zajęć nr 6 Temat dnia: Lato z komarami. I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne II. Czynności przed lekcyjne: Przygotowanie materiału
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 7
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Na Ziemi i w Kosmosie Scenariusz zajęć nr 7 Temat dnia: Kosmos w liczbach. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Czynności przedlekcyjne:
Bardziej szczegółowoJestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE
Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE Wstęp Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i szczególnej wrażliwości emocjonalnej. Dlatego już w
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017
SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
Bardziej szczegółowo